5)Kouzlím a čaruji - pátek 30.4.

Pátek 30.4.

Létající čarodějnice

Pomůcky: barevné papíry, tužka, černý fix, pastelky, děrovačka, provázek, korálky, lepící páska

Na černý tvrdý papír si nakreslíme žlutou pastelkou měsíc a hvězdy. Na každé (kratší) straně uděláme děrovačkou jednu díru.

Na bílý papír si nakreslíme čarodějnici na koštěti, obrysy obtáhneme fixem, čarodějnici vybarvíme pastelkami a vystřihneme.

Na zadní stranu nalepíme provázek. Jeho volné konce provlečeme dírkami v obloze a zajistíme korálky. Když potom budeme tahat za provázky, bude čarodějnice létat na obloze.

Ježibaba k upálení - https://www.youtube.com/watch?v=5YyPSxwFM-8


Ukaž netopýrovi cestu ke kotli


Víte, jak nafouknout balón, aniž jste do něj něčím foukali?

Co budete potřebovat

plastové láhve s úzkým hrdlem (na široké hrdlo láhve nenatáhne běžný balón), balónky, ocet, jedlou sodu, trychtýř, lžičku.

Láhve si postavte vedle sebe a nalijte do nich trochu octa. Do této činnosti zapojte i děti.  Zapojení dětí do realizace každého experimentu je klíčové. Děti chtějí být přímo součástí dění a ne se jen přihlížet !!!


V dalším kroku do balónků nasypte jedlou sodu pomocí nálevky. Čím více sody, tím bouřlivější bude reakce. Do jednoho balónku asi tři malé lžičky.


Balónky naplněné sodou natáhněte na hrdlo láhve. dávejte pozor, aby se soda z balónku nedostala zatím do láhve s octem. Toto už "školkaři" nezvládnou. Dejte si záležet, abyste balónky dobře natáhli, čeká nás opravdu bouřlivá chemická reakce a balónky by mohly vystřelit z lahve.


A nastalo finále pokusu s balony. Jedlou sodu z balónků vysypte do láhve s octem a bouřlivá reakce nenechá na sebe dlouho čekat. Začne to kypět a pěnit a balóny se expresní rychlostí začnou nafukovat. Nafukování balónů způsobuje oxid uhličitý, který se uvolňuje při této bouřlivé reakci.Comments